AMK VELKY KLIZ

motokros klub

Pavol Hudok - KROS
Článok: Z histórie AMK Veľký Klíž II
Autor: lukso Pridané: 02.01.2000 10:04 Zobrazené: 6755x
Po poslednom X. ročníku motokrosových pretekov v roku 1990, ostal klub bez trate a tým aj o možnosť organizovať ďalšie závody až do obnovenia súčasnej trate Brody. Čo sa medzitým dialo s motocyklovými nadšencami vo Veľkom Klíži sa dozviete v tomto článku.
Noví jazdci

V roku 1996 sa začal na motokrosových tratiach objavovať mladý jazdec z V. Klíža Pavol HUDOK. V 16-tich rokoch vstúpil do seriálu Medzinárodných majstrovstiev SR v triede 125 ccm na japonskom motocykli Kawasaki. Hneď v prvej sezóne obsadil 17. miesto. V roku 1997 ako najmladší v kubatúre do 500 ccm na motocykly Yamaha 250, jazdiaci spoločne s Jaroslavom Katriňákom skončil v silnej konkurencii českých jazdcov na 10. mieste. V roku 1998 nastúpil na vojenskú službu. V roku 1999, na motocykli Kawasaki 250, sa umiestnil v supercrosse Trenčín na 6. mieste a v supercrosse v Tlmačoch na 3. mieste. V roku 2000, na motocykli Honda 250, zhodne obsadil v seriáli juniorov aj v Slovenskom pohári 8. miesto. V roku 2001 Pavol odjazdil jediný závod, I. ročník motocrossu na Skýcove, kde získal 1. miesto. Jazdil za MOTOTEAM Veľké Uherce. V roku 2001 však už za obnovený AMK V. Klíž.

th_big_13.jpg
Pavol HUDOK na Honde CR 500 na
pretekoch v Sverepci, v roku 2000

V roku 1998 nastúpila mladá generácia jazdcov z V. Klíža. V kubatúre 50 ccm Imrich BUJNA a Petra KRÁTKA, obaja idú v šľapajach svojich otcov. V roku 2001 obsadil Imrich Bujna v kubatúre 65 ccm 3. miesto v seriáli MMSR mládeže na motocykli Kawasaki 60 a Peťa Krátka 5. miesto na motocykli Kawasaki 65 ccm. V sezóne 2002 Imino Bujna presedlal na väčší motocykel Kawasaki 85, s ktorým absolvoval len jeden majstrovský pretek v Tlmačoch, kde obsadil 10. miesto.

Oživenie činnosti AMK

V roku 2000 došlo k oživeniu činnosti AMK V. Klíž, výbor začal hľadať vhodné priestory na zriadenie motokrosovej dráhy. LPS Ješkova Ves ponúklo na túto činnosť priestor "Brody". Členovia AMK začali tento priestor čistiť od tŕnia a budovať dráhu. Dňa 30.8. až 1.9.2001 sa už na tejto novej dráhe uskutočnil XI. ročník motokrosu vo V. Klíži.

Dňa 8. 3. 2002 sa uskutočnila výročná členská schôdza AMK V. Klíž, kde bol za predsedu zvolený Pavol KRÁTKY a taktiež zloženie nového výboru: Miloš MARKO, Milan HUDOK st., Vlastimil ŠMALO, Andrej STANKO a Vladimír GAŠPAROVYCH. AMK malo v tom roku 30 členov. Dlhoročný predseda Miloš MARKO, ktorý túto funkciu vykonával 24 rokov !!! s uspokojením prijal priebeh výročnej schôdze a vôbec znovuoživenie motokrosového života u nás. Ten vlastne nikdy nezanikol. A teraz prišlo na výmenu generácii. S radosťou a dobrým pocitom skonštatoval, že tí, ktorí kedysi pri ňom začínali, dnes preberajú štafetu.

th_big_6.jpg
Pretek v sezóne 2004, z ľava: Miloš Marko -vedúci trate, Ing. Ľubomír Solík -technický komisár,
Pavol Krátky -riaditeľ preteku a predseda klubu

XI. ročník (2001)

Predstavili sa tu kubatúry 50, 65 a 85ccm. Podujatie sa išlo ako "Pretek družstiev detí a mládeže". Zúčastnili sa ho pretekári zo Slovenska a Českej republiky. Za domáci AMK V. Klíž štartovali Imrich BUJNA a Petra KRÁTKA v triede 65 ccm. Podujatie vzbudilo záujem motocyklovej verejnosti zo širokého okolia. Toto podujatie v ankete pretekárov bolo vyhodnotené ako "Najlepšie podujatie motokrosu detí a mládeže" a na vyhodnotení sezóny v Komiaticiach prevzal p. MARKO - predseda AMK ocenenie "Najlepší usporiadateľ".

XII. ročník (2002)

V roku 2002 ďalej pokračovali brigády na rozšírení dráhy a v dňoch 12. až 14. júla 2002 sa uskutočnilo sústredenie detí a mládeže. Dňa 25.8.2002 sa na trati Brody uskutočnil XII. ročník motokrosu vo V. Klíži: Medzinárodné majstrovstvá SR mládeže.

XIII. ročník (2003)

V roku 2003, sme opäť usporiadali pretek MMSR mládeže a v ten istý rok sa na našej trati predstavili aj veľké motocykle v preteku o Slovenský pohár. V MMSR mládeže uskutočneného 4. mája v triede 85ccm skončil na domácej trati Imino BUJNA na 5. mieste a Petra KRÁTKA na 10. mieste, obaja v kategórii 85ccm 9 až 12 ročných. Celkovo sa títo dvaja mladí a nádejní jazdci umiestnili na štvrtom a desiatom mieste.
V preteku o Slovenský pohár, uskutočnenom na trati Brody dňa 6.7.2003, získal domáci jazdec Pavol HUDOK v kategórii Hobby výborné 4. miesto. V celkovom hodnotení sezóny sa umiestnil na 13. mieste. V túto sezónu sa po prvý krát predstavili domáci jazdci Andrej STANKO jazdiaci v kategórii Hobby na motocykli Suzuki 125 a Lukáš BRAZDIL v kategórii ČZ.

th_big_18.jpg
Letecký pohľad na časť obce Veľký Klíž

Záver

To by bolo z histórie jazdcov z Veľkého Klíža asi všetko. Nadšenie a vôla ľudí zapálených pre dobrú vec prekonala mnohé problémy s pozemkami a financiami a podarilo sa im obnoviť tradíciu motkrosu v Klížskej doline. Tento šport tu každoročne vytvára zaujímavé spoločenské podujatie, ktoré sa teší veľkému záujmu fanúšikov. Na záver chceme hlavne poďakovať všetkým členom AMK za ich prácu a obetovanie vlastného voľného času či už pri vybavovaní potrebných záležitostí alebo prácach na trati. Dúfame, že tradícia technických športov z Klíža nevymizne a bude sa z roka na rok rozvíjať aj vďaka mladým talentovaným jazdcom, ktorí budú pokračovať v šľapajach minulých úspešných reprezentantov Klížskej doliny.
O ďalšom počínaní nášho AMK a úspechoch našich reprezentantov sa dozviete v pravidelných výročných správach, ktoré budú uverejňované na tejto stránke.

1. 13.jpg
2. 18.jpg
3. 6.jpg
Diskusia k článku
Pre pridanie odkazu sa prihláste.
HTML validator CSS validator © 2008 lukso